بنیاد نیکو کاری ماهتاب سازان ایرانیان

بنیاد نیکوکاری ماهتاب سازان ایرانیان که به اختصار بنیاد ماهتاب نامیده می شود سازمانی مردم نهاد، غیر انتفاعی، غیر سیاسی و غیر دولتی است که در حوزه‌های نیکوکارانه به فعالیت می پردازد. فعالیت‌های این بنیاد بر اساس شاخص‌های توسعه پایدار بر حوزه‌های آموزش، اشتغال پایدار، محیط زیست و بهداشت متمرکز شده است.

درباره ما

تاریخچه

جرقه‌ی تاسیس بنیاد ماهتاب در سال 1394 زده شد و در سال 1395 هیأت مؤسس موفق به ثبت این بنیاد در سازمان ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری و دریافت پروانه‌ی فعالیت سازمان مردم‌نهاد از وزارت کشور گردید. هسته‌ی اولیه‌ی بنیاد ماهتاب از درون فعالیت‌های اجتماعی شرکت آرین ماه‌تاب گستر شکل گرفته است.

شرکت آرین ماه‌تاب گستر در سال 1380 تأسیس و فعالیت اصلی آن بر احداث نیروگاه و تولید برق متمرکز شده است. مدیران این شرکت معتقدند هر فعالیت اقتصادی سودآوری برای شرکت می بایست منفعتی نیز برای جامعه‌ی محلی ایجاد نماید. ماه‌تاب آرمان‌های خود را تنها به کسب سود و موفقیت‌های اقتصادی محدود نمی‌سازد؛ بلکه نقش‌آفرینی اجتماعی و الگوسازی‌های منتج از آن، یکی از ارزش‌های بنیادین این شرکت تلقی می‌شود.

با همین نگاه از بدو تأسیس شرکت، برنامه‌ریزی و اجرای نظام‌مند فعالیت‌های اجتماعی در محدوده‌ی نیروگاه‌ها و پروژه‌های شرکت، سرلوحه‌ی اقدامات آن قرار گرفته است. با همین سیاست به موازات هر پروژه‌ی نیروگاهی، زمینه‌یابی و مطالعات فراگیر جهت اجرای فعالیت‌های اجتماعی اثرگذار و جریان‌ساز به طور مداوم و مستمر انجام می‌شود. قرار گرفتن در جایگاه یک الگوی سرآمد و موفق در تعهد و عمل به مسئولیت‌های اجتماعی شرکتی، آرمانیست که شرکت آرین ماهتاب گستر برای دستیابی به آن پیگیر و فعال است.  

با افزایش حجم فعالیت های اجتماعی در سال های اخیر و تأکید بر سیاست برون سپاری در شرکت آرین ماهتاب گستر، در سال 96 و پس از تاسیس بنیاد نیکوکاری ماهتاب ‌سازان‌ ایرانیان، راهبری و اجرای فعالیت‌های اجتماعی گروه ماه­تاب به این بنیاد محول شده است. همچنین پروژه‌های جدید و سایر فعالیت‌های نیکوکارانه منطبق با اساسنامه تعریف و اجرایی می‌گردد.

فعالیت‌ها

فعالیت‌های بنیاد ماهتاب عمدتاً بر حوزه‌های آموزش، اشتغال پایدار، محیط زیست و بهداشت متمرکز شده است. اهم پروژه‌های اجرا شده توسط این بنیاد عبارتند از: مدرسه‌ی فردا نیروگاه رودشور، پارک انرژی نیروگاه رودشور و پارک انرژی نیروگاه شوباد در حوزه‌ی آموزش‌های نوین، ساخت جایگاه دام برای زلزله‌زدگان کرمانشاه و احداث نیروگاه‌های خورشیدی برای زنان سرپرست خانوار استان کرمان در حوزه‌ی اشتغال پایدار، همکاری با خیریه‌ی زنجیره امید در حوزه‌ی بهداشت و پویش کهنوج بدون پلاستیک در حوزه‌ی محیط زیست. همچنین در خصوص امدادرسانی به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان پروژه‌ی جدیدی تعریف شده و تاکنون مبالغی نیز از خیرین جمع‌آوری شده است. این پروژه در مرحله رایزنی با مقامات محلی جهت انتخاب مناسب‌ترین پروژه در راستای توسعه پایدار منطقه است. 

ایفای نقش مسئولیت‌ اجتماعی شرکتی که متاسفانه نسبت به سایر شاخص‌های اقتصادی و صنعتی در ایران پیشرفت ناچیزی در سال‌های اخیر و به نسبت کشورهای هم‌رده داشته است، می‌تواند راهگشای بسیاری از معضلات اجتماعی و زیرساختی میهن عزیزمان باشد. بنیاد ماهتاب به عنوان یکی از پیشگامان حوزه مسئولیت‌های اجتماعی شرکتی، گسترش فرهنگ پذیرش نقش اجتماعی توسط شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی را از رسالت‌های خود می‌داند.