بنیاد نیکو کاری ماهتاب سازان ایرانیان

پارک انرژی رودشور

تفریح با طعم انرژی

چکیده :

پارک انرژی نیروگاه رودشور مرکزی تفریحی آموزشی برای دانش‌آموزان پایه چهارم تا دوازدهم است. مربیان و دانش‌آموزان ضمن گذران یک نیم‌روز مفرح، مطالبی را در خصوص مفهوم انرژی، انواع انرژی، روش‌های تبدیل و ذخیره‌سازی انرژی می‌آموزند.

اولین پارک انرژی بنیاد ماهتاب در محوطه نیروگاه رودشور با فضای مسقف 500 مترمربع و فضای باز 1500 مترمربع و با طراحی معماری مدرن در سال 1395 احداث شده است و در 20 تیر 1396 به بهره‌برداری رسیده است. پارک انرژی نیروگاه رودشور مرکزی تفریحی آموزشی برای دانش‌آموزان پایه چهارم تا دوازدهم است. مربیان و دانش‌آموزان ضمن گذران یک نیم‌روز مفرح، مطالبی را در خصوص مفهوم انرژی، انواع انرژی، روش‌های تولید، تبدیل و ذخیره‌سازی انرژی به همراه مطالب آموزشی دیگر می‌آموزند.

بازدید از پارک انرژی برای کلیه بازدیدکنندگان رایگان است اما از ابتدای سال تحصیلی 99-1398 و در جهت پویش "نه به پلاستیک" دانش‌آموزان قبل از ورود به پارک، زباله‌های پلاستیکی جمع‌آوری شده از منزل، مدرسه یا مکان‌های عمومی شهر خود را به عنوان ورودی به پارک انرژی نیروگاه تحویل می‌دهند. در هر سال به طور متوسط حدود شش هزار دانش‌آموز از پارک انرژی رودشور بازدید می‌کنند.

طراحی این ساختمان به گونه‌ایی است که در طول روز و تا زمان غروب آفتاب روشنایی ساختمان کاملا از نور خورشید تأمین می‌شود. تجهیزات استفاده شده همگی ساخت ایران بوده و عبارتند از: نمایش لیزری، ماکت منظومه شمسی، ماکت سد آبی، چنگ لیزری، دوچرخه مولد باد، ژنراتور پدالی، ژنراتور دستی، رسانایی سنج، آینه‌های خمیده، آینه نیمه استوانه‌ای، تابلوهای خطای بینایی کشویی و دورانی، پریسکوپ، ماکت لایه‌های زمین، اهرم غول‌آسا، توربین بادی و سلول خورشیدی، آینه‌های صوتی، تلسکوپ خورشیدبین، بوبین تسلا، کارگاه پژوهش و آسمان‌نما

نمایش لیزری
ماکت منظومه شمسی
ماکت سد آبی
دوچرخه مولد باد
چنگ لیزری
ژنراتور پدالی
ژنراتور دستی
رسانایی سنج
آینه‌های خمیده
آینه نیم‌استوانه‌ای
تابلو خطای بینایی کشویی
تابلو خطای بینایی دورانی
پریسکوپ
ماکت لایه‌های زمین
اهرم غول‌آسا
توربین بادی و سلول خورشیدی
آینه‌های صوتی
تلسکوپ خورشید‌بین
بوبین تسلا
کارگاه پژوهش
آسمان‌نما
پارک انرژی: تفریح با طعم انرژی
پارک انرژی: تفریح با طعم انرژی
پازک انرژی: تفریح با طعم انرژی

نظرات

x

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *